Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

#82494

(PW) ·
| Do ulubionych
Cześć! Dziś trochę o piekielności naszego systemu i o pracownikach z Ukrainy.

Pracuje w zarządzie pewnej firmy. To produkcją czego firma się zajmuje nie jest istotne. Ważny jest tylko fakt, że potrzebujemy pracowników posiadających zdolności manualne, cierpliwość itp.

Od prawie roku mamy braki kadrowe, więc prowadzimy rekrutacje.
Trafiają się najróżniejsze przypadki. Pomijam fakt ludzi nieprzychodzących na umówione spotkania.

Zdarzyło nam się, że zatrudniona przez nas Pani już na drugi dzień przyszła pijana. Choć na rozmowie wszystko Było w porządku.

Moja ulubienica. Pani pracowała u nas przez 2 tygodnie. Od pierwszego dnia czas spóźnień owej Pani zwiększał się o godzinę. Aż pewnego dnia po prostu nie przyszła. Napisała smsa, że chciałaby przyjść po dokumenty, bo domyśla się, że nie chcemy jej dalej zatrudniać. Zadzwoniłem do Pani i zaprosiłem ją na rozmowę mówiąc, że jej los w naszej firmie nie jest przesądzony. Zapewniłem, że usiądziemy porozmawiamy i może jeszcze coś z tego będzie. Nie zgadniecie! Pani spóźniła się 2 godziny na umówioną rozmowę. Brak słów.

Historia właściwa- Na przestrzeni tego roku udało nam się zatrudnić kilku dobrych pracowników. W tym pewną młodą parę z Ukrainy. Radzą sobie świetnie, spełniają wszystkie wymagania i bardzo szybko stali się naprawdę wartościowymi pracownikami. Do tego są sympatyczni i naprawdę chcemy mieć ich w zespole.
Wszystko pięknie jednak nie jest tak kolorowo jak mogłoby się wydawać. Nie odpowiadam w firmie za formalną stronę zatrudniania obcokrajowców jednak wiem co się dzieje od współpracowników. Od samego początku jest problem natury prawnej z ich zatrudnieniem. Oni są ciągani po urzędach, ale również nasz oddelegowany pracownik jeździ i jest w stałym kontakcie telefonicznym z organem odpowiadającym za zatrudnienie osób zza granicy.

W zeszłym tygodniu wydawało nam się, że proces ich zatrudnienia dobiega końca. Trzeba było dopiąć tylko kilka formalności. I tu zaczęła się piekielność.

Okazuje się bowiem, że my nie możemy ich tak o sobie po prostu zatrudniać, nie!!! Polacy mają pierwszeństwo, i teraz nie wiem przez jak długi okres czasu urząd pracy będzie nam przysyłał ludzi, którzy mają zająć miejsce zaprzyjaźnionej i wyszkolonej już pary. Co więcej my nie możemy odmówić zatrudnienia ludziom przysłanym z UP. Jeśli przyślą nam Pana Janusza, który się nie sprawdzi w tym co tu robimy ale mu się spodoba i będzie chciał zostać. Mamy prawny obowiązek zwolnić pracownika z Ukrainy nawet, jeśli realnie jest lepszym pracownikiem.

Wielu z was może stwierdzić, że to super sprawa i tak powinno być. Mi osobiście się to nie podoba. Sam pracowałem za granicą przez 4 lata. Użyje argumentu podawanego zawsze przez naszych rodaków, gdy Anglicy czepiali się, że zabieramy im prace.
- Jeśli człowiek z innego kraju nie znający płynnie języka jest w stanie za te same pieniądze pracować lepiej od Ciebie to raczej z Tobą jest coś nie tak.

Jeśli przyślą nam człowieka, który będzie pracował dobrze chętnie go zatrudnimy. Jednak, wiele miesięcy staraliśmy się znaleźć Polskiego pracownika. Na wielu się zawiedliśmy.

Skomentuj (24) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 124 (156)

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…