Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

#85885

przez (PW) ·
| Do ulubionych
Kolejne oszustwo, tym razem na FB.

Przeglądając FB, natknęłam się na post mniej więcej takiej treści: "Zaginęła 8-lenia Kaja! Pomóż ją odnaleźć" itp. Link przekierowuje na stronę niby informacyjną, ale relacja o zaginięciu dziewczynki zawiera sporo błędów - między innymi najpierw podana jest data jej zaginięcia 2019-13-15 (!), potem zaś data ze stycznia 2020. Po postem jest filmik, który, jak można domniemywać, ma pokazywać osobę, która może być w sprawę zamieszana. Próba odtworzenia filmiku powoduje "prośbę" o zalogowanie się na FB. Pomimo, iż jesteśmy już zalogowani... W ten sposób oszust przejmuje konta tych, którzy nieopatrznie podadzą swój login i hasło.

Oczywiście, osoby świadome będą czujne, nie podadzą wrażliwych danych i nie dadzą się oszukać. Ale ile osób w dobrej wierze kliknie "udostępnij", nie czytając i nie weryfikując informacji? Sama widziałam kilka udostępnień, pomimo, iż na FB pojawiły się już ostrzeżenia o oszustwie.

Reasumując: nawet, jeśli jesteśmy czujni i nie dajemy się naciągać, weryfikujmy posty, które udostępniamy! Sporo postów o np. zbiórkach na chore dziecko, porwanych dzieciach i innych tragediach ludzkich (i zwierzęcych), to robota oszustów, którzy wykorzystują naszą empatię czy zachowania typu "nie pomogę, to chociaż udostępnię".

oszuści na FB

Skomentuj (12) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 98 (104)

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…