Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
zarchiwizowany

#85906

(PW) ·
| było | Do ulubionych
Jestem kierowcą tzw. "tira"

Dziś o zajeżdżaniu drogi przez ciężaró..., ajć, co ja piszę. Przecież nie chcecie o tym czytać. Zmiana tematu.


Światła samochodowe. Opisywałem już historię wskazując na niewiedzę i nadmierne zaufanie kierowców do elektroniki samochodowej. Dziś jednak o nadużywaniu świateł drogowych.

Po co w ciężarówkach są te małe światełka na góry pojazdu? To są światła obrysowe, które mają innym powiedzieć, że z naprzeciwka jedzie pojazd ciężarowy. Po co Wam ta wiedza? Czytajcie dalej:)

1. Autostrada A1, odcinek Włocławek-Toruń. Na pasie zieleni rozdzielającym jezdnie są zamontowane słupki ograniczające ryzyko oślepienia światłami drogowymi. Niestety nie działa to w przypadku ciężarówek. Jadę i jestem oślepiony przez auto osobowe. Kierowca na pewno widzi moje światła obrysowe (kontroluję oświetlenie przed ruszeniem), ale zwyczajnie to ignoruje. Zmienia światła na mijania dopiero kiedy ja włączam światła drogowe.

2. DK 12 na odcinku od węzła autostrady A1 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego. Odcinek drogi ze wzniesieniami. Wjeżdżam pod górkę (jestem na szczycie) i widzę naprzeciwko auto osobowe na światłach drogowych. Kierowca również ignoruje moje światła obrysowe. Zanim jednak włączyłem "długie", zauważył, że jadę i przełączył na mijania.

3. Ekspresowa S5, odcinek Poznań-Leszno. Zjeżdżam ze wzniesienia i jestem oślepiony przez auto osobowe. Na tym odcinku nie ma zabezpieczeń przeciw oślepieniu. Kierowca osobówki nie reaguje również moje "błyskanie" światłami drogowymi (nie mogłem ich włączyć na stałe, bo chwilę wcześniej wyprzedziło mnie auto). Kiedy się wymijaliśmy, nacisnąłem na klakson.

Współtowarzysze drogi. My siedzimy wysoko i Wasze światła nas oślepiają. Wierzcie mi, że to nie jest miłe, ani przyjemne dla oczu być w ten sposób oślepiony nawet kilkanaście razy w ciągu jednej nocy. Po to właśnie mamy światła obrysowe. Są wymagane przez prawo, a Wam mówią, że zbliża się pojazd o większych gabarytach. Zwracajcie na to uwagę i zadbajcie o wspólne bezpieczeństwo.

Autostrada A1 Ekspresowa S5 DK12 TIR osobowe droga oślepienie

Skomentuj (10) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 7 (49)

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…