Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

#89320

przez (PW) ·
| Do ulubionych
Na fali historii o oszustwach...

Podczas przeglądania pewnego popularnego portalu ukazał mi się proponowany post - "najlepsze sposoby na odkwaszenie organizmu". Już samo obiecywanie, że jakaś dieta "odkwasi organizm" (cokolwiek by to miało w tym kontekście znaczyć) jest oszustwem, ale powiedzmy, że picie wody z cytryną jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Za to w komentarzach pod postem było ciekawiej.

Pewna pani, sądząc po opisie na profilu przedstawiciel firmy handlującej suplementami diety, polecała wszystkim jeden ze swoich produktów.

Cudowny specyfik zapewni nie tylko odkwaszenie organizmu, ale też odmłodzenie, oczyszczenie z toksyn (w tym alkoholu i tytoniu), z metali ciężkich, pestycydów oraz promieniowania UV, a do tego pomoże wyleczyć cukrzycę i miażdżycę. Nieźle, co? A najlepsze na koniec: mądra kapsułka ma zdolność do "transportu fotonów" i dotarcia z nimi do chorych miejsc organizmu :D

Pewnie teraz się zastanawiacie, co to za cud natury w pudełku za jedyne 270 zł/200 szt.
Otóż jest to kamień.
Tak. Ktoś sprzedaje sproszkowany kamień w kapsułkach, otaczając go mistycznym pier... ekhem... opowieścią o alchemicznej fuzji lawy i oceanu, która miliony lat temu stworzyła niezwykłą skałę, oraz o świętej katolickiej, która leczyła ludzi skałami.
Skład: [wulkaniczny kamień]: 90%, [pospolity kamień]: 10%, substancje pomocnicze. Zalecana porcja do spożycia 3 kapsułki dziennie.

A w komentarzach wiele osób, przeważnie starszych pań, pytało gdzie i za ile to kupić.


Uwaga będzie apel, kto nie chce proszę nie czytać.

Suplementy diety to gigantyczny biznes, nad którym praktycznie nie ma kontroli. Aby zacząć sprzedawać suplement, należy w urzędzie zadeklarować skład (nie potwierdzić ekspertyzą, po prostu napisać, że będzie w środku to i to) oraz pokazać projekt opakowania. I tyle. Żadnych badań, że suplement działa, żadnych badań że nie zaszkodzi. Teoretycznie istnieje nadzór farmaceutyczny, który powinien oszukańcze i szkodliwe produkty usuwać z rynku, ale w praktyce nie nadąża, bo nowe powstają jak grzyby po deszczu lub po prostu wracają pod inną nazwą.
Wiele jest informacji o suplementach, które są wręcz groźne dla życia - takich jak te na odchudzanie, które miały być azjatyckimi ziołami, a naprawdę zawierały lek wycofany z powodu poważnych skutków ubocznych. Cały czas można je kupić, mimo że udowodniono w ich składzie niedozwolone substancje i mimo że kilka kobiet zmarło po ich stosowaniu. Nie mówię że wszystkie witaminowe suplementy są złe, bo nie są, ale warto być ostrożnym aby nie dać się nabrać, że jeśli coś jest sprzedawane w aptece, to można temu zaufać. Niestety.

Teraz apel. Chrońmy swoich rodziców/dziadków przed takimi oszustwami, tak jak chronimy ich przed garnkami z pokazów czy kradzieżami na wnuczka.

Skomentuj (17) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 152 (164)

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…