Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

Xynthia

Zamieszcza historie od: 30 sierpnia 2017 - 21:03
Ostatnio: 17 marca 2025 - 16:58
  • Historii na głównej: 153 z 164
  • Punktów za historie: 19839
  • Komentarzy: 667
  • Punktów za komentarze: 4985
 

#91936

przez (PW) ·
| Do ulubionych
Przeglądam ogłoszenia o pracę (szukam pracy dodatkowej) i jedno wywołało u mnie szczery wybuch śmiechu:

"Dzień dobry, potrzebna jest osoba do opieki nad seniorem w *****. Opiekunka seniora powinna móc pracować na pełny etat czyli 24 godziny na dobę."

Kurczę, zawsze mi się wydawało, że pełny etat to 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, ewentualnie inne modyfikacje, dające 40 godzin tygodniowo, no ale nie, człowiek uczy się przez całe życie, pełny etat to jednak 24 godziny na dobę...

Oczywiście wypłata "adekwatna" do wymagań, czyli do 15 zł/h.

Kurczę, miałam napisać, ale odpuściłam, o tak atrakcyjną ofertę na pewno bije się milion chętnych.

P.S. Taka "normalna" stawka godzinowa w opiece to ok. 40-50 zł/h "na rękę", 35 to już minimum.

praca opieka stawka

Skomentuj (10) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 132 (136)

#91912

przez (PW) ·
| Do ulubionych
Niedawno jechałyśmy z Młodą pociągiem na drugi kraniec Polski - z południa kraju na północ. Podróż zajęła całą dobę - wcześnie rano wyjazd, koło 14-tej byłyśmy w mieście docelowym, kilka godzin na załatwianie spraw, które nas tam ściągnęły, koło 22 pociąg powrotny, w domu następnego dnia wczesnym rankiem.

O ile "tam" udało się znaleźć połączenie bezpośrednie, tak "z powrotem" już miałyśmy przesiadkę, no nic, przeżyjemy. Bilety zakupione przez internet, nadchodzi pora wyjazdu, jedziemy.

Kontrola biletów. Sięgam po telefon, odnajduję bilet i mówię Młodej, żeby dała legitymację szkolną, na co ta robi się blada jak ściana i wydusza z siebie, że zapomniała... Dobra, na jej usprawiedliwienie mam tyle, że w naszej komunikacji miejskiej wystarczy pokazać zdjęcie legitymacji szkolnej (a raczej dwa zdjęcia, bo z obu stron) i nie trzeba mieć tej legitymacji fizycznie przy sobie.

Zgłaszam pani konduktor problem, proponując, żeby po prostu wypisała "mandat", ja się od niego odwołam i tyle (żeby było śmieszniej - odwołanie uwzględnią na podstawie tego samego zdjęcia legitymacji, które nie może być uwzględnione przy bilecie ulgowym, bo MUSI być fizycznie legitymacja lub e-legitymacja). No nie da się, bo Młoda dokumentu nie ma, nie wypisze. Może Policję wezwać celem sprawdzenia danych. Ponieważ Policja raczej na pewno by nas z tego pociągu wysadziła na czas sprawdzania danych, to takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę. No dobra, to proszę wypisać dopłatę do tego biletu, nie ma legitymacji, to pojedzie na całym. A no nie da się, bo bilet zakupiony przez internet, bo brak dokumentu, bo coś tam jeszcze. Zrezygnowana pytam, jakie w takim razie rozwiązanie proponuje? Otóż nowe bilety. Oba. Nie wiem, czemu oba, bo z moim było wszystko OK, coś mi usiłowała tłumaczyć, że przez internet zakupione, że zakupione razem, no "niedasię" i koniec. Pisz pani, mam dość. Pani owszem, wystawiła bilety oraz takie zaświadczenie, że bilety zakupione przez internet nie zostały wykorzystane, co dało mi podstawy do ubiegania się o zwrot pieniędzy za nie.

Zanim wsiadłyśmy do powrotnego pociągu, usiłowałam już na dworcu załatwić coś w kwestii tego biletu Młodej. Dowiedziałam się dokładnie tyle, ile od pani konduktor w pierwszym pociągu, a mianowicie że "niedasię", bo bilet przez internet zakupiony... Doprecyzowując, chciałam jej po prostu kupić dopłatę do biletu, żeby jechała na całym, nie na ulgowym, nie, do internetowego nie można... Panie w kasach w ogóle nie wiedziały, jak rozwiązać tę sytuację, na moje zapytanie, czy może tak, jak w pierwszym pociągu (czyli adnotacja o niewykorzystaniu biletu internetowego i kupienie nowego) z wahaniem stwierdziły no że można tak zrobić, ale one mi nie wystawią zaświadczenia o niewykorzystanym bilecie, to musi konduktor.

No to jak konduktor, to i u konduktora bilet kupię. Podjechał pociąg, Młoda poszła szukać naszych miejsc (wszystkie pociągi były objęte rezerwacją miejsc), a ja konduktora. Znalazłam, wyjaśniam w czym problem, OK, przy kontroli to załatwimy. Podczas kontroli, wyjaśniając nieco obszerniej sytuację, wymknęło mi się, że Młoda ma zdjęcie legitymacji, bo u nas w mieście to uznają. Konduktor zażyczył sobie owego zdjęcia, obejrzał dokładnie, po czym stwierdził, że on to uzna jako uprawnienie do ulgi i nie będziemy się wygłupiać z wypisywaniem nowego biletu.

Trzeci (ostatni pociąg), znowu Młoda idzie szukać miejsc, a ja konduktora. Po raz kolejny mówię, w czym problem, przy czym pan konduktor w ogóle nie widzi problemu... "No to zrobimy dopłatę do biletu". Ja oczy jak 5 zł, bo tę opcję dwukrotnie proponowałam i "niedasię", delikatnie przypominam, że przecież mówiłam, że bilet przez internet zakupiony, pan konduktor stwierdził, że to nie ma znaczenia, wypisze dopłatę i tyle. Finalnie nawet tej dopłaty nie wypisał, tylko tak jak poprzedni stwierdził, że dobra, uzna to zdjęcie legitymacji jako podstawę do ulgi.

A ja teraz to już całkiem głupia jestem i w sumie nie wiem, kto nagiął przepisy, a kto zbyt sztywno je stosował. Pretensji nie mam do nikogo, tylko że tak na przyszłość nadal nie wiem, czy da się jeszcze coś zrobić z biletem kupionym przez internet - np. jakąś dopłatę, czy też absolutnie "niedasię" i kombinuj człowieku od nowa.

intercity

Skomentuj (16) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 154 (160)

#91808

przez (PW) ·
| Do ulubionych
Miał być komentarz do historii niezalogowanego użytkownika ~ModaUroda, ale strasznie długo wyszło + uważam, że to na tyle piekielne, że można jako historię wrzucić.

Otóż zastanawiam się, ile razy zostałam oceniona tak jak Justyna ze wspomnianej historii. Dlaczego? Najpierw krótkie wyjaśnienie (no dobra, naprawdę postaram się krótko):

Jestem osobą szczupłą, ale nie zawdzięczam tego ani "genom po mamusi", ani zdrowemu odżywianiu się. Wręcz przeciwnie, odżywiam się raczej mocno niezdrowo - nie jadam śniadań (po prostu rano nie jestem głodna, wręcz "odrzuca mnie" od jedzenia), jem byle kiedy i byle co, potrafię na raz zeżreć całą czekoladę albo kopiasty talerz niezdrowej, kalorycznej i tłustej potrawy. No i to właśnie widzą ludzie - jak zajadam się czekoladą czy tam pączkiem, jak sobie pełen talerz duszonek nakładam albo zajadam się frytkami z maka. CZASAMI! Natomiast nie widzą tego, że na co dzień nie chce mi się/nie mam czasu porządnie zjeść, więc w ramach późnego śniadania skubnę suchą bułkę zapijając kefirem, na obiad chińska zupkę sobie zrobię, a na kolację wciągnę ze dwie parówki - tak, te "najgorsze" z Biedry, bo je lubię po prostu.

W związku z tym na pytania "jak ty to robisz, że jesteś taka szczupła?" zazwyczaj rzucam na odczepnego właśnie coś w rodzaju "takie geny" albo "no tak mam, nie wiem czemu". Nie mam dla nikogo idealnej recepty, jak dużo jeść i być szczupłym, bo ja nie jem dużo. Nie, nie głodzę się, jem tyle, ile potrzebuję, widocznie potrzebuję mało. A to, że mnie widzisz pochłaniającą całą czekoladę na raz, nie oznacza, że zjadam ją codziennie. Więc Justyna ze wspomnianej historii jak dla mnie piekielna nie była, prędzej ludzie oceniający ją, jej sposób odżywiania się, zadowoleni jak nie wiem co, bo tutaj pączek, tutaj frytki, a w domu fit jogurcik i sałata! NO I CO Z TEGO? Przestańcie zaglądać ludziom do talerza, co?

Jakbym miała jakąś receptę na idealną figurę, to bym się nią podzieliła, serio. Ale wiem, że odżywiam się niezdrowo, więc na pytanie "jak ty to robisz?" odpowiadam cokolwiek, no taka wredna jestem.

P.S. Jak mam czas, to sobie jakąś fajną, zdrową potrawę przygotuję - czyli rzadko kiedy, ale zdarza się.

P.S.2. Młoda jada obiady w szkole, poza tym bardziej dba o dietę niż ja, ale fast foodem też nie pogardzi - CZASAMI!

relacje_miedzyludzkie dieta wygląd

Skomentuj (15) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 119 (145)

#91831

przez (PW) ·
| Do ulubionych
To NIE JEST historia o strzelaniu w Sylwestra, chociaż mocno z tym powiązana. Jakby kogoś interesowało, to owszem, jestem przeciwna fajerwerkom, ale dopóki prawo pozwala, nie czepiam się, moje zwierzaki zabezpieczam jak umiem i tyle.

Natomiast nie rozumiem ludzi, którzy wiedzą, że od sylwestrowego popołudnia będzie napie*dalanie i ciągły huk, którego apogeum przypadnie na przedział czasowy 22.00-1.00 (albo i dłużej), a potem wrzucają rozpaczliwe posty na fb:

31.12 ok godz. 23.30 uciekła suczka spłoszona fajerwerkami!

Ratunku! Widział ktoś psa ze zdjęcia? Uciekł w sylwestrową noc, zapewne przestraszył się fajerwerków!

Pomóżcie! Uciekł mi piesek, ktoś go widział?

Takich postów naliczyłam na fb kilkadziesiąt! Kurczę, ludzie! "Fajerwerkomaniacy" strzelają i będą strzelać... Dlaczego nie zrobisz nawet minimum, żeby zabezpieczyć psa? Spacer na smyczy, trudno, ten jeden dzień sobie nie pobiega luzem, bo nawet w godzinach dopołudniowych nie wiadomo, kiedy coś znienacka pie*dolnie. Pies w ogródku? Weź go do domu na tę noc albo chociaż przed Sylwestrem sprawdź dokładnie ogrodzenie.

A tak w ogóle to niby wielka tragedia, że piesek uciekł, ale tych zabezpieczonych i do odebrania w schronisku dużo, a odbierających właścicieli mało. Kilka lat temu znajoma żaliła mi się, że pies jej uciekł w Sylwestra czy Nowy Rok (nawet nie wiedziała dokładnie kiedy), na moje pytanie, czy sprawdzała w schronisku odparła zdziwiona "nie no, co ty? po ulicy się przeszłam i sąsiadów pytałam, no nie ma go"...

P.S. Info dla hejterów - moja sunia głucha, ale nawet jak jeszcze słyszała, to raczej nie bała się fajerwerków, pod warunkiem, że mogła się wtulić we mnie lub w Młodą. Koty no niestety się boją, ale otwieram im wtedy łazienkę (wewnętrzne pomieszczenie, słabo słuchać huki) i w ten jeden dzień przeżyję, że łajzy będą sikać do brodzika - posprzątam, wyszoruję.

Tak jak pisałam na początku - to nie jest historia "strzelamy czy nie strzelamy w Sylwestra", tylko o tym, że masz zwierzaka - zadbaj o niego. Dyskomfort na pewno będzie odczuwał, ale możesz go zmniejszyć.

sylwester zwierzę

Skomentuj (26) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 141 (149)
poczekalnia

#91820

przez (PW) ·
| było | Do ulubionych
W związku ze świątecznym leniuchowaniem przed kompem postanowiłam zrobić też coś pożytecznego (nie ruszając się od kompa) i zamówić coś, co w najbliższym czasie będzie mi potrzebne, a mianowicie kryształki do zdobienia strojów. Sezon zawodów coraz bliżej, stroje "się szyją", jak będą gotowe, Młoda musi je ozdobić i musi mieć czym (opcja zamówienia strojów od razu ze zdobieniem nie wchodziła w grę z przyczyn absolutnie dla historii nieważnych).

Mam konto na AliExpress, ale bardzo rzadko tam coś kupuję - owszem, niskie ceny, ale jakość mocno adekwatna do ceny, więc już dawno tam nic nie kupowałam. Natomiast przy kryształkach jakość nie ma znaczenia, tzn. one akurat nie mogą być "gorszej jakości", no chyba że te z Ali nieco mniej błyszczą na stroju, ale nawet jeśli, to zarówno mnie, jak i Młodej to lotto. Owszem, da radę kupić w Polsce, tylko zapłacę od 3 do 5 razy drożej, no więc Ali.

Szukamy, szperamy, wybieramy kolory i rozmiary, po ostatecznym ustaleniu co i ile przechodzę do zamawiania. Udało się wszystko znaleźć u jednego sprzedającego, co mnie bardzo ucieszyło nie ze względu na koszty wysyłki (bo były niewielkie), tylko z tego względu, że przyjdzie wszystko na raz, w jednej paczuszce i nie musimy się martwić, że któryś kolor jeszcze nie dotarł.

Oczywiście zbyt pięknie by było, gdyby obyło się bez problemów, to nawet nie problem, to ściana, która mnie zastopowała - ani obejść, ani rozwalić... Już wyjaśniam, o co chodzi.

Od dawna nie korzystałam z Ali, szukając kryształków przeglądałam oferty nie zalogowana. Tak, widziałam, że wskakuje mi promocja "dla nowych klientów", nie interesowało mnie to, nie jestem nowym klientem, nie dotyczy mnie ta promocja/zniżka. Trochę wkurzające było to, że mocno mi to zafałszowywało ceny, ale obliczałam pi razy oko, ile to będzie bez tej zniżki, zresztą ile by nie wyszło i tak kupuję, więc zalogowałam się, powrzucałam produkty do koszyka i... nadal mam jeden produkt ze zniżką, 4 zł z groszami zamiast 12 zł... A, dobra, pewnie to zniknie, jak będę płacić. No nie zniknęło, za to poinformowało mnie, że transakcja nieudana. I że mam sprawdzić, czy nie mam w koszyku produktów, które są już wycofane z oferty albo czy nie próbowałam użyć nieważnego kuponu/innej formy zniżki.

Nie próbowałam, Ali samo "wcisnęło" mi tę zniżkę i tego się nie da zlikwidować! Próbowałam usunąć z koszyka produkt objęty zniżką, nic z tego, zniżka "przeskakiwała" na kolejny produkt. Próbowałam w ustawieniach, no nie znalazłam nic, co pomogłoby mi się tej zniżki pozbyć. Wylogowałam się, nawet wyłączyłam komputer i poszłam z psem, po dłuższym czasie już w odwrotnej kolejności - najpierw się zalogowałam, potem poszukałam tego sprzedającego i zaczęłam wrzucać produkty do koszyka, nosz kur...tyna wodna, nadal zniżka!

Najbardziej absurdalne jest to, że dla Ali jednocześnie jestem i nie jestem "nowym" klientem - jestem, bo na siłę mi cisną tę zniżkę, naprawdę, ja nie umiem się tego pozbyć, no i nie jestem, bo nie da rady kupić z tą zniżką. Jak dla mnie piekielne na maxa.

Tak, wiem, mogę do nich napisać, ale naprawdę aż tak bardzo mi nie zależy, kryształki w końcu zamówiła Młoda ze swojego konta (ona częściej coś tam na Ali kupuje), ona jakoś nie miała problemów. Jeśli istnieje jakieś proste rozwiązanie tej patowej sytuacji, to będę wdzięczna za wskazanie mi go, może być z komentarzem "no ha ha ha, jak można było tego nie wiedzieć, jak można takiej prostej sprawy nie ogarnąć!". Nie przeszkadza mi to w życiu ani w niczym, tylko nie lubię, jak coś "nie działa".

sklepy_internetowe

Skomentuj (7) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 30 (50)

#91757

przez (PW) ·
| Do ulubionych
Pracuję jako opiekunka osób starszych w domu opieki oraz jako asystent osoby niepełnosprawnej na umowę-zlecenie, od chyba dwóch czy trzech lat moim zleceniodawcą jest MOPS. Wymaganie MOPS-u wobec asystentów są dosyć duże (chociaż jak dla mnie logiczne), no ale ostatnio dołączyło do nich chyba jeszcze jedno, którego nie jestem w stanie spełnić, a mianowicie zdolności telepatyczne jako forma komunikacji ze zleceniodawcą...

Piątek 29 listopada. Mam dniówkę W DPS-ie (7.00-19.00), koło południa dostaję wiadomość na messengera. Od koleżanki, która również pracuje jako asystent. Zdjęcie karteczki wystawionej w MOPS-ie o treści "karty pracy za listopad oddajemy do 29 listopada". Nosz kurrrr...tyna wodna, chyba ich pomigotało!

Po pierwsze - to umowa-zlecenie, realizowana w domach podopiecznych, w odpowiedniej placówce MOPS-u bywamy raz w miesiącu, właśnie oddając karty pracy, będące podstawą rozliczenia danego miesiąca.

Po drugie - w umowie jest zapis, że karty pracy oddajemy w ciągu pierwszych trzech dni roboczych miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym.

Po trzecie - MOPS ma zarówno nasze adresy mailowe ("kwitki" z wypłaty nam wysyłają) jak i numery telefonów ("pani Xynthio, proszę podejść do nas, źle pani godziny policzyła").

Po czwarte - byłam tam (tzn. w tej placówce MOPS-u) jakieś półtora tygodnia temu, podopieczna mnie prosiła o załatwienie pewnej sprawy i głowę dam sobie uciąć, że żadna taka karteczka tam jeszcze nie wisiała, nie mówiąc już o tym, że żadna z trzech osób, z którymi tego dnia rozmawiałam, nic nie wspominała o konieczności wcześniejszego oddania kart pracy.

No cóż, będę tam w poniedziałek i naprawdę nie chciałabym usłyszeć, że się spóźniłam z oddaniem kart pracy za listopad, bo nie ręczę za siebie...


EDIT - aktualizacja z dzisiaj (poniedziałek 02.12):

- godz. 9.10 sms "Dzień dobry, bardzo proszę o oddanie kart pracy za listopad w dniu dzisiejszym", podpisany ładnie imieniem i nazwiskiem pani z MOPS-u;

- godz. 13.20 drugi sms (szłam już do nich po schodach) "Pani Xynthio, karty za grudzień max do 13-go grudnia".

Nawet się nie zdążyłam zdenerwować, bo jak tam weszłam, to pani była bardzo miła i uprzejma, jak tylko coś wspomniałam o tym terminie 29.11, to stwierdziła, że no tak, ona rozumie, że ja nie wiedziałam, bo ona nie miała jak mnie zawiadomić... Osoba, od której dostałam tego dnia dwa sms-y (w tym jednego dosłownie przed chwilą), mówi, że nie miała mnie jak zawiadomić. System mi się zawiesił i nijak tego nie skomentowałam.

praca

Skomentuj (5) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 130 (136)

#91713

przez (PW) ·
| Do ulubionych
I znowu to ja muszę być wredna w tym roku...

Pracuję jako opiekunka osób starszych w Domu Pomocy Społecznej. Jak każda praca, tak i ta ma swoje plusy i minusy, skoro tam nadal pracuję, to widocznie plusy przeważają. Ale już drugi rok z rzędu denerwuje mnie jedna kwestia...

Minęła już magiczna data 01.11. Nie, jej "magiczność" nie ma nic wspólnego z religijnymi obrządkami, po prostu od pierwszego listopada zaczyna się okres zimowy, co skutkuje pewnymi dodatkowymi przepisami. Otóż w okresie zimowym temperatura w takich pomieszczeniach jak szatnia pracownicza czy toaleta powinna wynosić 24 stopnie. Zgadnijcie, ile jest w naszej szatni? Otóż ja też mogę tylko zgadywać, ponieważ termometr, który przyniosłam tam w zeszłym roku i umieściłam w widocznym miejscu jakoś dziwnie się zdematerializował. Tak "na oko" (a raczej "na wyczucie") oceniam, że max 17 stopni.

Takie wyjaśnienie - kaloryfery w szatni oczywiście są. Co z tego, skoro od zeszłego roku nie działają. Po mojej akcji z zeszłego roku, kiedy to przyniosłam termometr do szatni i informowałam ostentacyjnie każdego, kto mi się nawinął pod rękę, jaka powinna być temperatura w szatni pracowniczej, wstawiono tam kaloryfery elektryczne, z uporem maniaka wyłączane przez... no właśnie, sama nie wiem przez kogo. Wchodzę do szatni, przebieram się szczękając zębami, wkurzona pytam, kto wyłączył kaloryfer, no nikt. Krasnoludki pewnie. Po paru awanturach kaloryfer już rzadko był wyłączany, a temperatura oscylowała w granicach 21-22 stopni, machnęłam ręką i nie czepiałam się, przy takiej temperaturze już można się przebrać bez problemów.

Nowy rok, nowy sezon zimowy, stare problemy. Kaloryfery od centralnego nadal nie działają, elektryczny jest. Zazwyczaj wyłączony. Wchodzę, włączam, ale i tak przebieram się w "lodówce", licząc tylko na to, że jak będę przebierać się po pracy, to już tam będzie cieplej. Taaak, oczywiście pod warunkiem, że w tzw. międzyczasie żadne krasnoludki nie wyłączą kaloryfera.

Jak pisałam wcześniej, termometr przyniesiony przeze mnie w zeszłym roku w którymś momencie uległ dematerializacji. Nie szkodzi, kosztował oszałamiające 5 zł, kupię następny. Tylko dlaczego znowu ja...

miejsce_pracy

Skomentuj (7) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 113 (121)

#91678

przez (PW) ·
| Do ulubionych
Dobra, chyba ja byłam piekielna.

Pracuję jako opiekunka osób starszych w Domu Opieki. Jak sama nazwa wskazuje, moją pracą jest OPIEKA nad pensjonariuszami - mam ich umyć, ubrać, nakarmić a także zadbać o porządek w szafeczce przyłóżkowej, szafie i na stoliku. Reszta - zwłaszcza podłoga - mnie nie obchodzi, od tego są pokojowe. Oczywiście nikomu korona z głowy nie spadnie, jak wytrze z podłogi rozlaną przez podopiecznego herbatę (zanim pokojowa przyjdzie tam umyć podłogę) czy coś w tym stylu, jednak ostatnio podopieczny mnie zdenerwował.

Miałam nockę, wchodzę na toalety wieczorne (te przed snem) do jednego z pokoi, jeden z panów przyzywa mnie władczym gestem. On akurat jest w pełni "samoobsługowy", więc zdziwiłam się, co może ode mnie chcieć. Wskazał palcem pod łóżko "TAM!!!". Już mi się lekko ciśnienie podniosło, ale schylam się lekko (może upadło mu coś bardzo potrzebnego, facet na wózku inwalidzkim, nie sięgnie), nic nie widzę, więc pytam grzecznie, co ma być "tam"? "NO TAM!!!". OK, schylam się bardziej, aaa, widzę. Nie wiem jakim cudem wpadł mu pod łóżko serek homogenizowany i to w taki sposób, że wywalił się z opakowania przy samej ścianie.

Mogłam się wczołgać pod to łóżko, ale po pierwsze, nie stwarzało to dla niego niebezpieczeństwa - nie poślizgnie się na tym, ani do rana jakiejś straszliwej bomby biologicznej z tego nie będzie, a po drugie uczciwie przyznaję, że po prostu mi się nie chciało. Więc grzecznie tłumaczę, że rano przyjdą pokojowe i to posprzątają, bo bez problemów sięgną tam mopem. "TY! SPRZĄTNIJ!". Bardziej zrezygnowana niż wkurzona powiedziałam mu "wie pan co, ale ja myję d*py, nie podłogi". I wyszłam.

Lubię moją pracę, serio. Ale czasami "nie strzymam".

dom_opieki

Skomentuj (3) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 204 (220)
poczekalnia

#91673

przez (PW) ·
| było | Do ulubionych
Jak jeszcze raz przeczytam "ja się dostosuję" to wezmę siekierę i zacznę jej używać... Na ludziach...

Dobra, już wyjaśniam czemu to niewinne i obiektywnie całkiem rozsądne sformułowanie przyprawia mnie o ataki wścieklizny (może powinnam się zaszczepić?). Otóż jest sobie na jednym z komunikatorów grupa, całkiem liczna, ale powiedzmy że osób decyzyjnych jest w niej ok. 50. Oczywiście najważniejszą osobą jest administratorka grupy, ona podejmuje większość decyzji w kwestiach, które są istotą grupy, ale oprócz opcji "o tym ja decyduję" jest również opcja "o tym wy zadecydujcie".

Dodam że ta decyzja to prosty wybór jednej z dwóch możliwości - tak albo nie. Chcemy albo nie chcemy, prościej się nie da. I co się dzieje, gdy dochodzi do głosowania i ewentualnej dyskusji? Dwa (czasem trzy) głosy na TAK. Podobna ilość na NIE. Kilkanaście wypowiedzi typu "ja się dostosuję". Reszta cisza w eterze.

A ja grzecznie pytam - DO CZEGO do cholery chcecie się dostosować??? Bo nic nie ustalono, nie podjęto żadnej decyzji. Po ostatniej akcji na wpół wkurzona, na wpół zrezygnowana napisałam na priv do administratorki, żeby w takich kwestiach zrobiła prostą ankietę online z opcją odpowiedzi TAK/NIE, oczywiście z wynikami widocznymi tylko dla niej. Bo nie wiem, może publiczne wyrażenie swojego zdania to dla wielu problem.

I w związku z tym pytanie, jak najbardziej poważne - serio to jakiś problem zadeklarować się "tak, chcę" bądź "nie chcę, nie odpowiada mi to"? Nie są to jakieś poważne życiowe wybory, grupa dotyczy naszych dzieci, nie nas, w sumie tylko dlatego one nie mają prawa głosu, że wiąże się to z kwestiami finansowymi. Naprawdę najlepszą opcją jest wybór "nie mam własnego zdania, pójdę jak ten baran za stadem, co zadecyduje większość, tak przytaknę"?

Żeby nie było - szanuję zdanie większości i jeśli wybrano by coś, co mi nie odpowiada, no to trudno, od tego jest głosowanie. Ale na kolejny tekst "ja się dostosuję" to mi się nie tyle scyzoryk, co raczej maczeta czy miecz samurajski w kieszeni otwiera...

grupy

Skomentuj (22) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 17 (51)

#91630

przez (PW) ·
| Do ulubionych
Dobra, historia w poczekalni o toksycznej, kontrolującej matce, która m.in. przeczytała pamiętnik córki, jak zwykle przypomniała mi.

Moja matka była osoba bardzo dominującą. I tak, kontrolowała mnie na różne sposoby, ja jednak byłam tak naiwnym i prostodusznym dzieckiem (a później dokładnie taką samą nastolatką), że tego nie dostrzegałam. Np. grzebanie w moim pokoju, w moich rzeczach. Jeśli matka stanowczo twierdziła, że ona przecież nie wchodzi do mojego pokoju i nie przegląda i nie przekłada moich rzeczy, to fakt, ze książkę zostawiłam na łóżku, a znalazłam ją na biurku, kładłam zawsze na karb mojego roztargnienia, ewentualnie później, kiedy zaczęłam się interesować tzw. "zjawiskami nadprzyrodzonymi", z wypiekami na twarzy zastanawiałam się, co powoduje przemieszczanie się przedmiotów w moim pokoju, no bo na pewno nie matka, przecież powiedziała, że nie.

Tajemnica korespondencji. Ja należę jeszcze do pokolenia, które wie, co to pisanie, wysyłanie i otrzymywanie listów, ale w sumie korespondowałam tylko z kilkoma osobami z bliskiej rodziny. Z ciotką, która była mistrzynią w pieczeniu ciast, a ja wtedy akurat miałam zajawkę na pieczenie - ona mi wysyłała przepisy, ja jej się chwaliłam, co mi się udało, lub żaliłam, co mi nie wyszło. I jeszcze z jedną czy dwoma kuzynkami, z którymi wymieniałyśmy się widokówkami - ja zbierałam z końmi, one z psami, kotami czy jeszcze z czymś tam, wiadomo, nie wysyłało się samej widokówki, tylko jeszcze krótki liścik, co tam u mnie słychać. Nie, matka nigdy nie otworzyła listu do mnie, ale gdy jakiś otrzymałam, chodziła za mną i truła "O, to od cioci Heli? No i co tam pisze? Przeczytałaś? No dlaczego jeszcze nie? No weź przeczytaj i powiedz mi, o czym pisze!". Koniec końców otwierałam ten list i czytałam jej na głos, wtedy była usatysfakcjonowana. Z listami od kuzynek było dokładnie to samo.

Na pomysł pisania pamiętnika wpadłam gdzieś w okolicach pierwszej klasy liceum. Zdążyłam opisać dosłownie kilka dni, kiedy matka się do niego dorwała. Nie wytrzymała, zareagowała natychmiast - zapewne przeczytała go do południa, kiedy ja byłam w szkole, tego dnia się nie widziałyśmy, wyszła do pracy, zanim ja wróciłam. Ale zadzwoniła do mnie z pracy (nie było komórek, zadzwoniła na domowy telefon stacjonarny). Skrytykowała zakup bluzki, na którą uzbierałam z kieszonkowego. Stanowczo zabroniła mi kupna kolczyków i przebicia uszu. I wyśmiała moje zauroczenie kolegą z wyższej klasy. Tak, to wszystko były rzeczy, które opisałam w pamiętniku.

Jeden jedyny raz w życiu miałam atak histerii. Nie pamiętam, kto zakończył rozmowę, ja czy matka. Pamiętam tylko, że siedziałam na łóżku z tym nieszczęsnym pamiętnikiem przed sobą i darłam go na drobne, coraz drobniejsze kawałeczki. Cała byłam skupiona na dwóch rzeczach - na darciu tych wstrętnych kartek i na płaczu. Ani jednej, ani drugiej czynności nie byłam w stanie zakończyć. To było okropne, palce bolały od darcia karteczek, brakowało mi oddechu od spazmatycznego łkania, ale NIE BYŁAM W STANIE PRZESTAĆ! Miałam wrażenie, że zaraz się uduszę, ale moje ciało mnie nie słuchało, ja naprawdę chciałam się wyciszyć, uspokoić, nie, moje ręce nadal darły strzępki karteluszek, a płuca ledwo łapały powietrze, bo płacz był ważniejszy!

Jak widać, nie udusiłam się. Przeżyłam. Było to doświadczenie, którego NIGDY nie chciałabym powtórzyć. Było to doświadczenie, z którego wyciągnęłam naukę na przyszłość - nie czytam niczego, co znajdę w pokoju Młodej. Odkładam na jej biurko, chce, to zachowa, chce to wyrzuci. Karteczki, karteluszki, zeszyciki, notesiki, notatki, korespondencje- to JEJ, nie moje. Zechce, to mi powie.

I jeszcze podsumowanie, zapewne zaskakujące dla niektórych. Tak, wiem, to było mocno toksyczne. Jedna z niewielu rzeczy z czasów młodości, którą pamiętam z taką wyrazistością aż do dzisiaj. Tylko że moja matka nie żyje od wielu lat. Nie usiądę z nią, nie powiem, jak bardzo mnie to zabolało, jak bardzo mnie wtedy skrzywdziła. I równocześnie wiem, że kochała mnie i chciała dla mnie jak najlepiej. Owszem, popełniała błędy wychowawcze - ten akurat był bardzo poważny. Ale albo jej to wybaczę i puszczę w niepamięć, albo będę się z tym męczyła do końca mojego życia, bo jej już nie ma.

Nie namawiam nikogo do wybaczania toksycznym rodzicom wszystkiego i mimo wszystko. Chciałam się tylko podzielić tym, że JA wybaczam.

relacje_rodzinne

Skomentuj (17) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 165 (177)