Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

#89157

przez (PW) ·
| Do ulubionych
Zostałam poproszona przez znajomą o sprawdzenie umowy najmu mieszkania, jaką jej koleżanka chciała zawrzeć. Mieszkanie położone w Gdańsku, także jeśli poszukujecie tam kawalerki, strzeżcie się.

Najemca chce się jak najbardziej zabezpieczyć, stąd miała zostać podpisana również egzekucja z 777, do czego nie wnosiłam uwag. Jednakże sama umowa miała blisko 30 uchybień (brakło mi dosłownie 1 sztuki do tej liczby). Doradziłam jej, aby napisała do właściciela lokalu, że albo zmienią te zapisy, albo tej umowy nie podpisze. Umowa najeżona jest karami, które mają zaspokajać te samo roszczenie, a także zapisami, prowadzącymi do maksymalnego obciążenia najemcy np. potrącenie i obowiązek naprawy normalnego zużycia rzeczy. Odniosłam wrażenie, że ktoś chciał być cwaniakiem i połączył kilka umów najmu w jedną, dodając przy okazji od siebie kary umowne np. za każdy dzień opóźnienia w opróżnieniu lokalu na karę składały się: odsetki ustawowe, 300 zł za każdy dzień oraz 300% miesięcznego najmu za każdy dzień. Dodatkowo wymagał ubezpieczenia najemcy (co rozumiem i popieram), ale obok tego zawarto zapis, że poza zabezpieczeniem kwotą z ubezpieczenia ma prawo dochodzenia zapłaty kwoty odszkodowania od najemcy z tego samego tytułu co ubezpieczenia.

Poniżej przedstawię wam moje Top 5 w kolejności od najgorszej do najlżejszej (pisownia oryginalna):

1. "Wynajmujący zastrzega sobie prawo do przeprowadzania kontroli przedmiotu najmu w celu sprawdzenia czy Najemca w sposób należyty i prawidłowy wywiązuje się z postanowień niniejszej umowy. Kontrolę przeprowadza się w obecności Najemcy lub bez jego obecności w wypadkach losowych. Brak możliwości dokonania kontroli może skutkować rozwiązaniem umowy w trybie natychmiastowym".

Bo przecież każdy marzy o tym, aby wyjechać gdzieś na wakacje, gdy ktoś mu będzie myszkował po mieszkaniu i oglądał co jak ma. Zakłócenie miru domowego? A kto to słyszał?

2. "Najemca zobowiązuje się niezwłocznie powiadomić Wynajmującego o zgubieniu lub zniszczeniu klucza/kluczy do lokalu oraz nie dorabiać/zmieniać zamka/zamków, klucza/kluczy, bez pisemnej zgody Wynajmującego,"

Niestety dla Wynajmującego, ale polskie prawo dopuszcza zmianę zamków (dla ciekawskich art. 336 KC). Jest jedynie warunek przywrócenia stanu poprzedniego, czyli poprzedniej wkładki. W kontekście cytowanego w pkt. 1 zapisu, zmiana zamków przy takim Wynajmującym, to podstawa dla naszego bezpieczeństwa.

3. "Wynajmujący nie odpowiada za rzeczy Najemcy pozostawione w lokalu".

Normalnie bym się tego nie przyczepiła, ale mając na uwadze chęć Wynajmującego do wizytowania lokalu przy nieobecności Najemcy, można to interpretować w sposób, że nie Wynajmujący nie odpowie za swoje niedbalstwo gdy nie zamknie drzwi, a ktoś przyjdzie i mieszkanie obrobi.

4. "W przypadku nie wydania przez Najemcę przedmiotu najmu po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy, Najemca nieodwołalnie upoważnia Wynajmującego do odłączenia wszelkich mediów do lokalu mieszkalnego i z tego tytułu zrzeka się w stosunku do Wynajmującego wszelkich roszczeń."

Niestety dla Wynajmującego, ale nie może on odłączyć mediów na podstawie art. 6a Ustawy o ochronie praw lokatorów, bo umowa najmu okazjonalnego wbrew powszechnej opinii, wyłącza część tej ustawy.

5. "Przedmiot najmu będzie wykorzystywany przez Najemcę w celach mieszkaniowych dla jednoczesnego zakwaterowania maksymalnie jednej osoby, wyłącznie Najemcy we własnej osobie."

A więc gdy przyjedzie do znajomy z dalekiego miasta, musi spać w hotelu ;) Rozumiem intencję zapisu (niedopuszczenie aby nagle z jednego najemcy zrobiła się ich piątka), ale w tej formie, brzmi on jednoznacznie.

Na sam koniec mały bonus:
"Mieszkanie składa się z pokoju z aneksem, łazienki, korytarza oraz SKRZYNKI POCZTOWEJ".

Skomentuj (14) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 126 (148)

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…