Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

Grav

Zamieszcza historie od: 18 stycznia 2013 - 8:41
Ostatnio: 21 września 2018 - 21:51
  • Historii na głównej: 27 z 27
  • Punktów za historie: 5590
  • Komentarzy: 555
  • Punktów za komentarze: 4147
 

#82873

(PW) ·
| Do ulubionych
Dziś będzie krótka przypowieść o bezpiecznym przekazywaniu informacji.

AD 2017 zmarło się mojej babci. Zmarło się o tyle pechowo, że po zabiegu ambulatoryjnym, który był zarówno ryzykowny, jak i, jak się okazało, zbędny, bo nie wykazał żadnych nieprawidłowości. W obliczu powyższego, moja matka zgłosiła się do prokuratury, żeby zbadali sprawę, czy nie było zaniedbań, itp.

Mija rok. Przychodzi list polecony na pocztę w mieście X, gdzie siedzi mój ojciec i ma tam podpisane na poczcie upoważnienia do odbioru absolutnie wszystkiego dla mojej matki. No ale nie, prokuratura ma jakiś specjalny typ listów "do rąk własnych", nie mogą wydać, zainteresowana musi przyjechać z miasta Y.

W obliczu tego moja matka złapała za telefon, zadzwoniła do prokuratury, podała imię, nazwisko, numer akt sprawy i... dowiedziała się, co jest w liście. Tak po prostu, na gębę.

No bo przecież czemu nie?

poczta prokuratura

Skomentuj (11) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 113 (141)

#82509

(PW) ·
| Do ulubionych
Dlaczego pracodawcy wykorzystują pracownika w Polsce? Bo im na to pozwalamy.

Tak, wiem, są regiony, gdzie z pracą jest krucho, nie każdy jest gotowy przeprowadzić się za obietnicą lepszego jutra, nie każdy ma dostęp do samorozwoju, żeby zmienić swoje życie.

Ale są ludzie, którzy mogą coś zrobić, ale i tak tego nie robią.

Pracuję sobie w dużym korpo. Duże korpo zajmuje duże budynki. Duże budynki mają swoją administrację, a ta administracja jest odpowiedzialna za utrzymanie czystości, ot naturalna kolej rzeczy.

W celu utrzymania tej czystości, opłacana jest zewnętrzna firma sprzątająca, zatrudniająca ileś-tam pań. Czasem w jednej z kuchni można trafić na walne zebranie tychże pań z ich szefem, czasem można trafić na kilka z nich plotkujących w przerwie od pracy. Pomijając okazjonalne narzekanie, że ktoś jest chory i trzeba robić cudzą robotę, regularnie przewijającym się tematem są opóźnienia w wypłacie. I to nie o dzień, czy dwa, ale one potrafiły zasuwać nawet 2 miesiące bez pieniędzy.

Zapytałem kiedyś jak to jest, przecież wystarczy zgłosić się do sądu pracy, baaa, wystarczy takowym zagrozić, i pracodawca znajduje magicznie fundusze na wypłatę - no chyba że już naprawdę jest o krok od upadłości. Panie się zdziwiły, że przecież one są na umowach cywilnoprawnych, no przecież, paanie, my nie mamy tak dobrze jak wy w korpo.

No ok. Czy pracują w wyznaczonym czasie, wyznaczonym miejscu i pod nadzorem? Tak. No to ich umowy noszą znamiona umowy o pracę. Powiedziałem im zatem, że mogą wystąpić do PIPu o ustalenie stosunku pracy - wystarczy, że zrobią to wszystkie razem, dostaną umowy i nagle będą miały prawo do urlopu, L4, wypłaty w terminie i cała masę innych bajerów.

To było miesiące temu. Nadal siedzą i narzekają na warunki pracy i opóźniające się wypłaty. Kiedyś przechodząc przypomniałem im o możliwości ustalenia stosunku pracy. Machnęły ręką, że "aaa tam, paanie, po co..."

Po co? Po swoje prawa. Ale jak nie to nie ;)

praca; pracodawcy; pracownicy; mentalność_ofiary

Skomentuj (40) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 160 (190)

#82406

(PW) ·
| Do ulubionych
Historia domniemanej kradzieży kamerki (http://piekielni.pl/82403) przypomniała mi inną historię szybkiej zmiany właściciela przez dobra ruchome na imprezie.

Impreza była z gatunku "takich imprez nie rób u siebie w domu" - w jakimś kołchozie studenckim ktoś zaprosił kilka osób na sylwestra, ludzie zaprosili ludzi, ludzie ludzi zaprosili swoich ludzi i nagle było nas tam 30 osób na 3 pokoje. :)

Po imprezie, dnia następnego, dostałem od osoby, które mnie tam zaprosiła, sms-a, że organizator rozesłał informację, iż zaginął telefon i jeśli do następnego dnia rano się nie znajdzie, to sprawa trafi na policję.

Telefon znalazł się dość szybko - w plecaku jakiegoś chłopaczka, który gęsto tłumaczył się, że "musiało spaść ze stołu, jak rozpakowywałem flaszki!”.

Może i byśmy uwierzyli - w końcu telefony są podobne, ktoś mógł zgarnąć nie swój sprzęt, mógł faktycznie losowo wpaść, ba, nawet plecaki ktoś mógł mieć podobne i schować do cudzego.

Może i byśmy uwierzyli, gdyby nie to, że komórka była już wyczyszczona. :)

impreza; kradzież

Skomentuj (7) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 169 (173)

#81494

(PW) ·
| Do ulubionych
Piekielność drobna. Pojechaliśmy z małżonką na koncert, zaparkowaliśmy pod lokalem zgodnie z przepisami, koncert się skończył, wszystko pięknie, wracamy do samochodu. Odpaliłem, wyjechałem, po czym po mojej lewej stanął jeden samochód na awaryjnych, a ja dosłownie kilka metrów dalej znalazłem się za drugim, stojącym w drugą stronę.

Droga jednojezdniowa, dwukierunkowa, niezbyt szeroka, z naprzeciwka jadą samochody i zatrzymują się za stojącym na awaryjnych jełopem #1, za mną zatrzymują się samochody zablokowane przeze mnie i jełopa #2. I tak sobie wszyscy stoją i zaczynają trąbić. Gość w końcu ze swojego bolidu (dla ciekawych: Passat) wysiada i pyta mnie o co chodzi i czemu trąbię, przecież widzę, że ma awaryjne. Tak jakby awaryjne uprawniały do parkowania na środku jezdni. I nie, uszkodzony nie był - z każdym moim trąbieniem odjeżdżał kawałek dalej ;)

Pyskówka pomiędzy nami trwała wystarczająco długo, żeby dziunia, po którą przyjechał, wyszła z imprezy, wsiadła i umożliwiła odkorkowanie tego węzła gordyjskiego.

I w sumie zgodzę się, że nie było za bardzo gdzie zaparkować, ale o 23 w sobotę można chyba wjechać w bramę ze szlabanem i po chwili z niej wycofać, zamiast tamować cały ruch ludzi odjeżdżających spod klubu? Chyba nikła jest szansa, że w akurat tym terminie z firmy znajdującej się za szlabanem postanowi coś wyjechać?

kierowcy

Skomentuj (6) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 125 (133)

#81385

(PW) ·
| Do ulubionych
Zakup telefonów z rynku wtórnego, czyli ostrzeżenie dla Was, drodzy Piekielni, żebyście się nie władowali na minę. Całość jest już opisana w mediach, sugeruję serwis Niebezpiecznik. Póki co heca dotyczy głównie Plusa, choć inne sieci planują, lub właśnie wprowadzają, podobny mechanizm.

1. W umowie kredytowej pomiędzy siecią a nabywcą pojawia się zapis, że telefon jest własnością sieci przez cały okres spłaty - skutek jest taki, że sieć może instalować dowolny soft na "swoim" telefonie.

2. Sieć preinstaluje na wszystkich (również tych sprzedawanych za gotówkę, także w ofercie dla biznesu - nie ma osobnych stanów magazynowych) drogich telefonach soft umożliwiający zdalną blokadę w przypadku zwlekania ze spłatą.

Oprogramowanie działa na zasadzie MDM, czyli staje się wyłącznym administratorem urządzenia. Sieć, producent telefonów oraz producent softu zarzekają się, że to jest specjalna wersja, która nie zasysa danych z telefonu i nigdzie nie wysyła, ale idę o zakład, że silnik aplikacji pozostaje ten sam pomimo blokady pewnych funkcji, co de facto oznacza, że zabezpieczenia można złamać i dane odczytać. Również klienta biznesowego!

3. W przypadku stwierdzenia odinstalowania softu (soft nie odpowiada na wezwania z serwera) IMEI ląduje na czarnej liście skradzionych telefonów. Zresztą, pozbycie się tego gówna jest bardzo trudne - nie wystarczy nawet wgranie oryginalnego (niebrandowanego) softu producenta - aplikacja jest zaszyta gdzieś poza system.img, może w kernelu, może w plikach bootowania - cholera wie. Pomaga dopiero zmiana recovery i wgranie nieoryginalnego firmware'u od niezależnego developera, z kompletem czystych plików.

Skutek: Kupując telefon z drugiej ręki, możemy się po kilku dniach obudzić z zablokowanym telefonem, gdzie skarga do sieci jest nieskuteczna (telefon ma wadę prawną - został sprzedany przez osobę niebędącą właścicielem), i jedyna opcja na odzyskanie pieniędzy to pozwanie nieuczciwego sprzedawcy - który swoją drogą może mieć sprawę karną za sprzedanie cudzej własności.

sprzedaż sieci_komórkowe

Skomentuj (36) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 123 (141)

#80533

(PW) ·
| Do ulubionych
Miał być komentarz do 80467, ale wyszłoby za długo.

Otóż absolutnie mnie nie dziwi, że młodzi nauczyciele niczego nie potrafią. I nie chodzi o to, że nie potrafią uczyć - nie znają tego, z czego uczą.

Kilka lat temu, kiedy jeszcze parałem się korepetycjami, zadzwoniła do mnie matka pewnej studentki anglistyki z niezbyt prestiżowej uczelni prywatnej, z pytaniem, czy bym córce nie pomógł. I to pomógł z konkretną rzeczą - zrozumieć trudny przedmiot, jakim był wstęp do językoznawstwa.

Dla wyjaśnienia - jest to przedmiot mocno ogólny, traktujący o podwalinach języków w ogóle, a na tym kierunku z naciskiem na angielski, stanowiący - cóż za zaskoczenie - wstęp do bardziej wnikliwych rozważań teoretycznych w kolejnych latach nauki. Przedmiot, w zasadzie, dość łatwy, choć na egzamin trzeba przyswoić "sporo" materiału - jedną książkę, długości przeciętnej powieści, napisaną popularnonaukowym angielskim.

Jaka miała być moja rola w zrozumieniu przedmiotu? Dowiedziałem się faktycznie dopiero na miejscu, kiedy to z dziewczęciem usiadłem i zacząłem badać grunt. Problemem było po prostu zrozumienie tego, co się czyta. Czyli zostałem wynajęty jako... słownik. Studentka nasza kaleczyła język straszliwie, nie znała wielu podstawowych zwrotów, co bardziej zaawansowane konstrukcje po prostu nic jej nie mówiły. To nie był materiał na dyskusję o przedmiocie - to był materiał na przygotowanie do matury...

No i w sumie machnąłbym ręką, wytłumaczył jej to wszystko, wziął kasę i się nie odzywał, ale zapytałem co chce po tych studiach robić. No i się dowiedziałem, niestety, że planuje dzieciaczki w szkole uczyć, bo ona zawsze tak kochała dzieci i chce z nimi pracować i angielski to zawsze jej wychodził, więc wybrała anglistykę.

I witki mi opadły. I opadły mi po raz kolejny, kiedy zacząłem rozmowę z nią i jej matką, próbując delikatnie zasugerować, żeby poszły do kogoś innego zrobić testy na profa (końcowe egzaminy na licencjacie są na poziomie C1 właśnie), żeby potwierdziły sobie moje słowa, że dziewczę w obecnym stanie nie powinno uczyć nawet pierwszaków - jak grochem o ścianę. Zapłaciły, pożegnały się, i być może pani nauczyciel z historii 80467 to właśnie ta dziewczyna - i jeśli tak jest, to absolutnie mnie nie dziwi, że niczego nie uczy.

szkolnictwo

Skomentuj (17) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 88 (104)

#77459

(PW) ·
| Do ulubionych
Duża, międzynarodowa firma usługowo-sprzętowa. Jak to w takich firmach bywa, ludzie mają komputery. Na tych komputerach są zainstalowane programy. Firma ma też listę standardowych programów, które można sobie zainstalować, ot tak, bez pytania kogokolwiek o zgodę. Oprogramowanie instalują zautomatyzowane skrypty, sam użytkownik nie ma uprawnień, żeby cokolwiek w systemie zainstalować.

Traf chciał, że potrzebowałem pewnego programu. Programu, który pozwala odczytywać nowsze wersje plików, do których tworzenia służy podobny program, którego starszą wersję posiadam. No to hyc, odpalamy skrypt i robimy swoje. Pod koniec dnia skrypt dalej działał, podczas gdy instalacja takiego programu na lapku z i5 i SSD nie powinna trwać dłużej, niż 3-5 minut. No trudno, zobaczymy jutro.

Jutro nastało, odpaliłem skrypt ponownie - weryfikuje instalację. Sprawdziłem - program figuruje w appwizie jako zainstalowany, ale sam system go nie widzi i nic nie da się uruchomić.

No to dzwonimy na helpdesk. I tu zaczynają się schody, bo niestety trafiłem akurat do indyjskiej części helpdesku. Na dzień dobry po poinformowaniu, na czym polega problem, zostałem uraczony głębokim westchnięciem, sugerującym, że mój interlokutor ciągnie za sobą krzyż i jednocześnie robi na słuchawce, a ja ośmielam się zakłócać mu kontemplowanie cierpień, które zrzuca na niego życie.

Potem się zaczęło klikanie w losowych miejscach, oglądanie task managera z chrząknięciami godnymi znawcy, lampienie się w wiszące okienko weryfikacji instalacji, a na koniec padła diagnoza:

"Nowe oprogramowanie jest niekompatybilne z już zainstalowanym, bo nazywa się X viewer, a masz już oprogramowanie X, więc tak się nie da".

Ok mistrzu, fajnie. To czemu w instalatorze jest to oprogramowanie opisane jako dające możliwość obsługi nowszych plików, nieobsługiwanych przez X? No to on jeszcze sprawdzi.

Kolejna seria ciszy przerywanej chrząkaniem, gapieniem się w task managera i klikaniem bez celu. Diagnoza numer dwa:

"Bo masz za dużo zainstalowanych aplikacji i system nie chce przyjąć więcej, więc trzeba zresetować komputer i jeszcze raz uruchomić skrypt".

Aha. No to jest nowość, że mając 2/3 dysku wolne, można mieć w Windowsie coś takiego, jak zbyt wiele aplikacji. A ja nie lubię być robiony w konia. Kolega hindus został zatem zjechany do ziemi w krótkich, żołnierskich słowach, po czym kazałem mu wpisać jego dostęp administracyjny tam, gdzie tego potrzebowałem (czyli do wywalenia uszkodzonej instalacji), i spadać na bambus, bo może chociaż na tym się zna.

I w sumie nie byłoby problemu, gdybym mógł sobie zamówić adminowski dostęp z uzasadnieniem "bo rozmawianie z hindusami z helpdesku, powoduje rozstrój nerwowy", ale to raczej nie przejdzie, więc jak instalacja się znowu wykrzaczy, to pewnie znowu będę musiał się z idiotami użerać i robić wszystko za nich...

call_center IT

Skomentuj (20) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 139 (191)

#76331

(PW) ·
| Do ulubionych
Pojawiła się historia piekielni.pl/76326 o panu, który jadąc bez oskrobanych szyb wjechał w inne auto. Nijak go nie bronię, ale chciałem skomentować temat od strony piekielnych przepisów.

Zima jaka jest, każdy widzi. Śnieg, szron i zamarzająca para wodna. Wychodzimy z domu rozgrzani, szarpiemy się ze skrobaczką, więc możemy się odrobinę spocić, wsiadamy do auta, które w wielu przypadkach najmłodsze nie jest. Odpalamy je, włączamy nawiew, klimatyzację (o ile takowa na wyposażeniu jest) i czekamy sobie spokojnie, aż przestaniemy parować i będziemy mieli dobrą widoczność przez szyby. Prawda?

Otóż nie, bo jeśli w trakcie takiego czekania, aż para wodna przestanie się skraplać i zamarzać na zmrożonych szybach możemy dostać mandat za postój z włączonym silnikiem przez ponad 1 minutę. Bo to nieekologiczne.

I teraz pytanie - co jest większym zagrożeniem - emitowanie przez kilka minut spalin na biegu jałowym, czy jazda z białymi (od środka!) szybami, przez które prawie nic nie widać? :)

EDIT:

Ok, widzę, że niektórzy mają problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Nie sugeruję, że dobrym pomysłem jest jeżdżenie z zaparowanymi/zaszronionymi OD ŚRODKA szybami, tylko że przepisy zakazujące pracy silnika, który umożliwia pozbycie się tego, co odkłada się OD ŚRODKA na szybach są piekielne...

prawo samochody

Skomentuj (37) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 205 (277)

#75965

(PW) ·
| Do ulubionych
Historia sprzed wielu, wielu lat, bo szkolna. I krótka.

Mieliśmy nauczycielkę, która miała totalnego hopla na punkcie narkotyków. Widziała je wszędzie. Alergik miał zaczerwienione oczy? Na pewno jarał w łazience. Ktoś był przeciążony, źle się czuł i siedział osowiały albo opierał się nienaturalnie o ścianę? Brał coś i jest odurzony, policję wzywać!

Ile to akcji z pogadankami z policją, ile wizyt z psami szkolonymi do szukania dragów i ile innych takich wydarzeń zorganizowała - policzyć się nie da. Kobieta z misją. Często upierdliwą, bo ludzi, którzy faktycznie ćpali nigdy nie nakryła, a obrywało się niewinnym, ale chciała dobrze.

Skończyło się to z dnia na dzień. W dniu, w którym policja zgarnęła z ulicy jej nieprzytomnego od przedawkowania syna.

szkoła narkotyki

Skomentuj (8) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 209 (271)

#74657

(PW) ·
| Do ulubionych
Duży, zachodni, europejski kraj. Technik z zewnętrznej firmy przychodzi do placówki naprawić laserową drukarkę wielofunkcyjną, czyli taką połączoną ze skanerem. Urządzenie samodzielnie zdiagnozowało sobie problem i poinformowało "uszkodzenie lampy skanera".

Technik przybył, wymienił laser w drukarce, stwierdził, że skaner nadal nie działa i osobom, które go tam zawezwały zaordynował wymianę całej drukarki. Rzecz jasna sprawa obije się o jego przełożonego, będą musieli pójść jeszcze raz, zwrócić koszty wymienionych bez sensu części, ale i tak i my i nasz klient tracimy przez takiego matoła czas...

branża IT technicy

Skomentuj (11) Pobierz ten tekst w formie obrazka
Ocena: 129 (171)